Naše vlákna

Naše vlákna

Kategorie : Tipy a Produkty

Česaná bavlna:

Nejpoužívanější, nejznámější a nejvýznamnější přírodní materiál. Bavlněné ponožky jsou velmi jemné a hebké. Bavlna má úžasnou navlhavost, pevnost v tahu a oděru. Ponožky ze 100% bavlny se vyrábějí velice málo, převážně proto, že nemají žádnou tvarovou stálost a životnost je velmi malá. Právě pro delší životnost jsou ponožky, kde převládá bavlna, směsovány s umělými vlákny, nejčastěji s polyamidem (nejpevnější vlákno).

 

Jádrová příze Coregarn:

Coregarn je nový druh příze tzv. jádrová příze, jejíž hlavní výhoda spočívá v tom, že samotná příze je vyrobena ze dvou vláken. V našem případě, vlákno elastanu je potaženo a kompletně ovinuto bavlněným vláknem, které v kontaktu s pokožkou zastává funkci 100% bavlny. Díky tomu je toto vlákno vhodné pro alergiky, neboť skrytý elastan se do kontaktu s pokožkou nedostává, ale přitom poskytuje ponožce potřebnou pružnost a pomáhá jí déle zachovat tvar. Takové ponožky se nevytahují a nekrabatí se a mají delší životnost než klasická bavlna.

Bambusové vlákno:

Bambusové vlákno se řadí k nejlepším přírodním materiálům. Zaručuje velmi dobré antialergické vlastnosti a přírodní antibakteriální účinky. Díky tomu, že není nijak chemicky upravováno, nevyvolává žádné alergické reakce, čímž pozitivně ovlivňuje jeho užitné vlastnosti a tím i kvalitu osobní hygieny. Vlastnostmi se podobá bavlně, nejen v absorpci vlhkosti a příjemným omakem. Oproti bavlně má nižší životnost.

 

Modal®: viskóza z buku

Nově vyvinuté 100% přírodní vlákno vyrábějící se ze dřeva bukových stromů. Vyznačují se vysokou pevností a odvodem vlhkosti. Ve srovnání s bavlnou je jeho životnost znatelně delší. Modalové vlákno se nepoškozuje praním a tak zůstává stále jemné, pružné a hlavně pohodlné při nošení. Udrží si barvy i tvar i při opakovaném praní.

Vlna: Vlna je unikátní přírodní materiál, který má vynikající izolační vlastnosti, absorbuje vlhkost a jen velmi zvolna ji odpařuje. Při navlhnutí však generuje teplo a tak noha vnímá pocit suchého tepla.

Angorská vlna - produkt ze srsti angorských králíků, vlna velmi jemná a lehká. Angoru poznáte podle chlupatého chmýří (sama o sobě je hodně vzdušná). Z angorské vlny se nejčastěji pletou svetry, my máme tento typ spředený ještě s dalšími druhy vláken pro zpevnění materiálu.

Merino vlna - vlna z ovcí stejnojmenného plemene, chovaného nejčastěji v Austrálii. Merino je na dotek měkké, jemné, vyniká výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a prodyšností, antibateriálností. Z merino vlny si se pleté mimo jiné funkční prádlo pro sport i volný čas, oblečení pro děti i lůžkoviny.

Polypropylen:

Má úžasné vlastnosti, ze syntetických vláken je nejteplejší, nejpružnější, nejlehčí a velmi pevný. Z umělých vláken je k lidské kůži nejmilejší, vyrábějí se z něj i cévní náhrady. Nepřímá vodu a vlhkost, skvěle ji odvádí a i proto je to nejpoužívanější vlákno pro výrobu funkčního prádla a ponožek. Polypropylen má 2,5x vyšší odolnost proti oděru, vyšší už má pouze polyamid. Předností je také, že nevyvolává alergické reakce. Příze spředená z vláken polypropylenu vytváří dutinky, odkud se vlhkost odvádí pryč.

  

Polyamid:

Velmi pružné, trvanlivé, syntetické vlákno s nejvyšší odolností vůči tahu, trhání a oděru. Nejpoužívanější pro výrobu dámských punčoch, plavek a sportovních oděvů. Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Každé vyprání zvyšuje trvanlivost tkanin, nebo pletenin z polyamidu. U ponožek se přidává hlavně pro zvýšení pevnosti zatěžovaných míst paty a špičky, ale i do celých ponožek. Eventuální příznaky přecitlivosti lidské kůže při nošení výrobků z polyamidu, nejsou způsobeny vlastnostmi vlákna, nýbrž barvivy, zbytky pracích prostředků a podobně.

Elastan:

Elastické syntetické vlákno se nechá roztáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr. Ponožky si díky elastanu udržují svůj tvar a lépe přilnou k chodidlu.