Ponožky pro atopiky a alergiky

Ponožky pro atopiky a alergiky

Kategorie : Tipy a Produkty

Každý se sklonem k alergiím či atopickému ekzému už pravděpodobně ví, jaké materiály jsou pro něj nejvhodnější, a také ví, jak se s daným problémem vypořádat.Pokud máte podezření že Vaše pokožka, nebo pokožka Vašich dětí může mít sklon k alergii nebo atopickému ekzému, určitě byste měli v první řadě navštívit dermatologa a konzultovat rozsah a řešení daného problému odborně.

My se s Vámi můžeme podělit o to, co se našim zákaznicím a zákazníkům během let osvědčilo nejvíce, níže v našem článku přidáváme i krátké obecné shrnutí dané problematiky. 

Rozšířenou verzi tohoto článku si můžete přečíst na blogu naší specializované prodejny ZDE

Ověřené zkušenosti nás a našich zákaznic: 

Nejčastěji zákaznice přicházejí a požadují ponožky (a punčocháče) ze 100% bavlny. To je pro nás již vodítkem, že zákaznice řeší daný problém a nabízíme více možností. 100% bavlna je vhodná pro alergiky, a několik desítek let byla vedle vlny jediným vhodným řešením daného problému. Dnešní doba ovšem nabízí více možností, někdy i lépe vyhovující, tak proč jim nedát šanci? 

100% bavlna

Ponožky ze 100% bavlny evypadají sice vzhledně, nedrží tvar, ale určitě by je měl každý vyzkoušet. My jako firma Tausig, kteří se na výrobu zdravotních ponožek zaměřujeme, nabízíme unikátní ponožky Coregarn, které jsme vyvinuli přesně pro tuto problematiku. Ponožky pro atopiky a alergiky, které ovšem drží tvar a vydrží až 5x déle díky úpletu na strojích s novou technologií.

Bambus

Bambusové ponožky, podkolenky a punčocháče mohou být dalším řešením problému. Vlákna bambusu/modalu/tencelu jsou měkčí než vlákna bavlny, a pro pokožku mohou být snesitelnější. Zpravidla se toto vlákno pro svou jemnost kombinuje s příměsemi polyamidu (80% a více bambusu a  cca 15% polyamidu). Polyamidu se nemusíte bát, je to vlákno, které nevyvolává žádné reakce, složí pouze jako podpůrné vlákno pro zachování tvaru a odolnosti ponožky! Nepleťte si toto vlákno například s polyesterem, který může pokožku zahřívat (používá se často jako spodní vrstva zapáleného oblečení na zimu). 

Stejně jako u bavlny musíte ovšem hlídat pocit vlhkosti. Obě vlákna jsou hydrofobní, a tudíž nasakují vlhkost, kterou pak drží u těla.

Vlna

Vlna je vskutku zázračný materiál. Více si o ní můžete přečíst v našem článku připravovaném na podzim, kde uvedeme i nové druhy. Vlna se ale nemusí zavděčit každému. Někdo může mít pocit, že je kousavá, nebo pokožce nepříjemná, ale každý by měl vlněné ponožky vyzkoušet a pečlivě vybrat vhodný materiál. Neexistuje pouze jeden druh vlny! I její zpracování může mít vliv na konečnou kvalitu. Vybírejte tedy podle TYPU vlny a KVALITY zpracování. Samotná cena nemusí být vždy věrohodným ukazatelem.

Vlněné ponožky vhodné pro atopiky a alergiky, které můžeme doporučit.

Atopický ekzém a nejčastější příčiny vzniku:

Atopický ekzém se nejčastěji vyskytuje na rukou a nohou, zejména v nejvíce namáhaných částech (patách, předloktí, prstech - příznakem mohou být i popraskaná bříška, atd). Většinou se projevuje jako suchá místa s prasklinami, se zarudnutím, svědivá vyrážka a podobně.

Mezi nejčastější příčiny vzniku jsou reakce na některé potraviny (zejména ovoce a zelenina ošetřovaná pesticidy), můžou to být roztoči či běžný prach v domácnosti nebo běžné alergické reakce na pyly, srst zvířat, kosmetiku a podobně. Příčinou vzniku, obzvláště u malých dětí, může být i obyčejná voda (její kvalita), zima nebo stres.

Obecná péče o kůži se sklonem k atopickému ekzému:

  1. Předcházet škrábání - škrábáním se ekzém pravidelně zhoršuje (zanáší se rány bakterie). Řešením může být vhodný krém (balzám) a zakrytí problémového místa (tričko s dlouhým rukávem pokud jde o ruce, punčocháče pokud jde o nohy)

  2. Určit spouštěče a vyvarovat se jim - jak jsme uvedli výše, pravděpodobně bude vznikem reakce na nějakou potravinu, kosmetiku či jiné. Věnujte tedy pozornost tomu, co jste ten den jedli nebo dělali.

  3. Zvolit vhodnou kosmetiku (používaná mýdla, šampony a koupele). Neexistuje jen jedno správné řešení. Každý výrobce má zpravidla v sortimentu jednu řadu pro “atopiky” a nejspíše budete muset vyzkoušet více značek. Každá síť lékáren nebo kosmetických salonů Vám pravděpodobně doporučí “tu nejlepší” podle své nabídky. Zkuste si vyhledat recenze jednotlivých značek nebo dejte na doporučení známých se stejným problémem. Nejspíše ale budete muset vyzkoušet více značek, protože málo kdo se trefí napoprvé. Pamatujte ovšem, obzvlášť pokud máte tvrdou vodu, je dobré kombinovat speciální přípravek do koupele vhodný pro atopický ekzém, mokrou pokožku vysušit měkkým ručníkem (opatrně přikládat, netřít po pokožce) a ihned po koupeli ještě vlhkou pokožku ošetřit vhodným balzámem!

  4. Vyvarujte se pocení a snažte se ho eliminovat. Ekzém může zhoršovat i reakce na pot. Snažte se ho tedy eliminovat, používejte vzdušné materiály oblečení, ponožek a vzdušnou obuv. Obecně je doporučována 100% bavlna, ale nebojte se vyzkoušet i jiné vhodné materiály - bambus, vlna a nebo kombinaci bavlny a polypropylenu, který pot od pokožky odvádí, a nohu tak udržuje neustále v suchu. Přitom pokožku nikterak nedráždí! Pravidelně střídejte ponožky (a punčocháče), klidně i několikrát denně a udržujte nohy v suchu.

Související příspěvky